Elektrobicykel resp. Elektrobicykle sú vo svete stále populárnejšie a postupne sa stávajú bežným športovým, respektíve dopravným prostriedkom, rovnako ako klasické bicykle. V poslednej dobe sa tento trend rozširuje tiež k nám. V niektorých slovenských mestách sa už s jazdou na elektrobicykli stretneme pomerne často. Napriek tomu práve s bicyklami na elektrický pohon sa spájajú najrôznejšie mýty, predsudky a pochybnosti. V dnešnom článku sa skôr ako na parametre zameriame na využitie elektrobicyklov a niektoré často kladené otázky v súvislosti s nimi. Dozviete sa tiež, v čom spočívajú ich výhody oproti klasickému bicyklu a mnoho ďalšieho.
Elektrobicykle vs bežné bicykle: Výhody a nevýhody
Pre koho je elektrobicykel vlastne určený? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Elektrobicykel môže byť ideálnym prostriedkom pre každého, kto jazdí rád na bicykli. Či už ste športovec, senior, pracujúci, alebo napríklad študent, jazda na elektrobicykli so sebou prináša niekoľko príjemných výhod. Z nášho pohľadu je jednou z najväčších to, že namiesto obvyklej vzdialenosti, ktorú by ste zvládli na bežnom bicykli, prejdete oveľa viac. Ak radi preskúmavate nové miesta z pohľadu cyklistov, je bicykel na elektrický pohon vynikajúcim riešením.
Výhoda č. 1: S elektrobicyklami najazdíte viac tam, kam by ste možno ani nešli
Elektrobicykle taktiež mažú rozdiely vo veku, kondícii a cyklistických zručnostiach. Umožní vám ľahšie vyjsť prudšie kopca, zdolať náročnejšie trasy a pri tréningu prejsť až trojnásobnú vzdialenosť, než ste boli doteraz zvyknutí. Začiatočníkom potom jazda na elektrobicykli pomôže udržať tempo so skúsenými športovcami.
Výhoda č. 2: Do práce či školy sa dopravíte ľahšie a pri zápchach aj rýchlejšie
Výhoda č. 3: Užijete si výlety aj s najmenšími členmi rodiny
Oceníte ho aj v prípade, ak máte malé deti. K elektrobicyklu totiž ľahko pripojíte vozík či detské sedadlo. Bezpochyby každý rodič, ktorý niekedy šliapal do prudkého kopca s pripojeným detským vozíkom za bicyklom, nám dá za pravdu, že to nie je žiadna sranda.
S jazdou na elektrobicykli sa spája aj niekoľko nevýhod
S vyššie spomínanými výhodami sa spájajú aj čiastkové nevýhody. V prvom rade je samozrejme potrebné počítať s vyššou obstarávacou cenou v porovnaní s bežnými bicyklami.Elektrobicykel navyše dokáže čiastočne nahradiť automobil (resp. motorku), vstupná investícia je tak vyvážená dlhodobou úsporou na pohonných hmotách.
Nevýhodou je potom aj riziko, že sa vám batéria vybije v nesprávny okamih. Chcete sa na bicykli dopraviť do práce bez spotenia? Dojazd na plne nabitú batériu vydrží v prípade lepšieho elektrobicykla aj okolo sto kilometrov, strážte si ale stav jej nabitie. Nie je snáď nič horšie ako sa dopraviť na pracovnú schôdzku zadychčaní z jazdy na bicykli.
Ďalej počítajte s tým, že samotný batériový modul je pomerne ťažký, a tak na celkovej hmotnosti bicykla niekoľko kilogramov pridá. S elektrobicyklom sa tak kvôli vyššej hmotnosti o niečo horšie manipuluje a v prípade použitia nosiča bicyklov na autá venujte pozornosť jeho maximálnej nosnosti.
Elektrobicykle je možné používať aj ako klasické bicykle
Prejdime teraz k niektorým témam, respektíve otázkam, na ktoré sa zákazníci v súvislosti s elektrobicyklami pýtajú. Relatívne často ich zaujíma, koľko kilometrov elektrobicykel prejde a či je možné na ňom jazdiť, aj keď je batéria vybitá.
Počet najazdených kilometrov s pomocou elektromotora sa líši na základe modelu. Avšak veľmi záleží na použitom akumulátore a na ďalších faktoroch, medzi ktoré patrí druh terénu, jeho členitosť (kopca, rovina) aj samotný výkon cyklistov. S minimálnou pomocou motora však s drvivou väčšinou elektrobicyklov prejdete naraz viac než 100 km, s niektorými potom dokonca aj 150 km a viac.
Pokiaľ ide o situácie, kedy sa vám vybije batéria, v týchto chvíľach môžete elektrobicykel používať úplne rovnako ako bežný bicykel, iba sa mierne prejaví vyššia hmotnosť zapríčinená prítomnosťou batérie. Čo sa týka vybitej batérie, u niektorých bicyklov, ktoré nemajú batériu integrovanú v ráme, ju môžete kedykoľvek z bicykla vybrať a dobiť u najbližšej zásuvky na elektrický prúd s napätím 230 voltov.