Elektronické bicykle sú súčasťou cyklistického sveta už niekoľko rokov, ale v porovnaní s bežnými bicyklami sú stále novinkou. Existuje veľa otázok o elektrických bicykloch a tu je 5 najčastejších otázok, ktoré počúvame pri návštevách zákazníkov v našej predajni. Čo vás najviac zaujíma?
1. Aký dojazd dosiahnem na jedno nabitie? Dojazd elektrobicykla.
Kapacita, udávaná vo watthodinách (Wh), je hlavným parametrom batérie. Vypočítate ju zo základných parametrov batérie, napr. napätie 36 V x kapacita 17,5 Ah = kapacita 630 Wh, čo je hodnota, ktorá sa pomaly stáva štandardom v horských bicykloch.
Jedna watthodina (1 Wh) zodpovedá prevádzke zariadenia s príkonom 1 W počas jednej hodiny. Ako dlho vydrží batéria na bicykli? Ak kapacitu vydelíte výkonom, dostanete teoretickú výdrž. Batéria s kapacitou 630 Wh na bicykli s motorom s výkonom 250 W teoreticky vydrží v prevádzke približne 2,52 hodiny.
Z hodnoty Wh môžete približne odvodiť dojazd elektrobicykla. Online kalkulačku dojazdu vyvinula spoločnosť Bosch pre svoje motory a batérie, ale výsledky možno použiť aj pre motory iných značiek. Hrubým orientačným údajom je, že na prejdenie 1 km za štandardných podmienok je potrebných približne 4,5 Wh. Teoretický dojazd bicykla s 630Wh batériou je teda približne 140 km (630 Wh/4,5 Wh=140 km).Celkový dojazd je však ovplyvnený výškovým profilom trate, povrchom, na ktorom jazdíte, vašou hmotnosťou, protivetrom, použitými pneumatikami, zvolenou úrovňou asistencie a mnohými ďalšími faktormi. Uvedené hodnoty preto berte ako pomôcku pri výbere elektronického bicykla.
Kalkulačku od spoločnosti BOSH nájdete tu : KALKULAČKA
2. Ako dlho vydrží moja batéria?
Životnosť batérie je počet nabíjacích cyklov, ktoré môže batéria absolvovať, než sa prejaví pokles jej kapacity. Odhadovaná priemerná životnosť moderných Li-Ion alebo Li-Pol batérií je 600 až 1000 plných nabíjacích cyklov. Pri bežnom používaní však batéria vydrží oveľa viac nabití, pretože pri každom nabíjaní neplytvá celým nabíjacím cyklom. To znamená, že sa predlžuje počet nabití, ktoré batéria zvládne, a doba, počas ktorej vám bude slúžiť.
Každá batéria časom stráca kapacitu. Tento proces však možno spomaliť správnou starostlivosťou o batériu. O nabíjanie a vybíjanie sa za vás postará „systém správy batérie – BMS“, ale ak chcete, aby vaša batéria vydržala čo najdlhšie, dodržiavajte týchto 5 pravidiel:
1. Nevybíjajte batériu na nulu
2. Dobíjanie batérie po každej jazde
3. Keď nejazdíte, skladujte batériu na 60 % nabitia (3 z 5)
4. Nevystavujte batériu extrémnym teplotám
5. Chráňte batériu pred nárazmi alebo pádmi
3. Koľko stojí nová batéria a oplatí sa ju vôbec kúpiť?
Ceny nových batérií pre elektrobicykle sa pohybujú od približne 300 EUR do približne 1000 EUR v závislosti od typu, značky a výkonu. Batéria je vo všeobecnosti jednou z najdrahších súčastí e-bicykla, takže môže predstavovať až tretinu jeho ceny.
To, či sa oplatí investovať do novej batérie, je potom na individuálne posúdenie. Vzhľadom na rýchlosť, akou sa vyvíja odvetvie elektronických bicyklov, a za predpokladu, že batéria by mala pri správnej starostlivosti vydržať niekoľko rokov, sa môže stať, že keď sa batéria vybije, zastará aj elektronika, softvér alebo jednotlivé komponenty bicykla. Vtedy možno ani nebudete chcieť investovať do takéhoto bicykla.
Niektoré spoločnosti ponúkajú renováciu batérií a dokonca sľubujú zvýšenie kapacity v porovnaní s pôvodnými hodnotami. Vždy však odporúčame kúpiť novú originálnu batériu. Máte istotu úplnej kompatibility s bicyklom a plnej záruky.
4. Koľko váži elektrobicykel?
Jednoducho povedané, je to približne dvakrát toľko ako bežný bicykel. Okrem všetkých komponentov, ktoré nájdete na bicykli, má e-bike aj batériu a motor. Batéria znamená zvýšenie hmotnosti o približne 4 kg, motor o ďalšie 3 kg.
Hmotnosť ovplyvňuje aj materiál rámu. Menej známym faktorom, ktorý ovplyvňuje hmotnosť elektrobicykla, je umiestnenie batérie. Elektrobicykel s plne integrovanou batériou bude mať ťažší rám ako elektrobicykle s batériou na rámovej rúrke. Dôvodom je, že v prípade rámov so zabudovanou batériou musia výrobcovia riadne spevniť priestor pod batériou. Len tak môže rám vydržať rovnaké zaťaženie ako rám, ktorý nie je vystužený priestorom pre batériu.
Pri e-bikoch očakávajte reálnu hmotnosť okolo 20 kg, pri celoodpružených e-bikoch môže celková hmotnosť presiahnuť 25 kg. Zdá sa to veľa, ale vďaka motoru si hmotnosť pri bežnej jazde nevšimnete. Pri riadení bicykla máte k dispozícii špeciálny asistenčný režim, ktorý vám pomáha tlačiť ťažší elektrobicykel. Ak teda neplánujete skladovať svoj elektrobicykel na 3. poschodí paneláku bez výťahu, nemusíte sa obávať jeho hmotnosti.
5. Môžem dať do svojho e-bicykla väčšiu batériu a môžem do staršieho rámu namontovať novší motor?
Teoreticky áno a áno. Prakticky to znamená trochu laborovania nad tým, či ten alebo onen typ batérie bude kompatibilný s tým alebo oným rámom a ako veľmi sa zmenila konštrukcia novšieho motora. Ak by sme chceli vytvoriť zoznam všetkých možných a nemožných kombinácií všetkých existujúcich batérií, motorov a elektrických bicyklov, bola by to skôr kniha.
Ak teda chcete vylepšiť svoju batériu alebo motor, napíšte nám (predajna@ebike-expert.sk), zavolajte nám (+421 948 00 87 87) alebo sa zastavte v našej predajni Ebike Expert, Námestie hraničiarov 8/B
851 03 Bratislava. Radi sa pozrieme na to, ako by sa dal váš konkrétny elektrobicykel vylepšiť.